zakopane dzieci
zakopane dzieci
zakopane dzieci

Zakopane dla dzieci LATO

letnie atrakcje polecane pod Tatrami dla rodzin z dziećmi w wieku 3 - 6 lat:

 • Doliny Tatrzańskie do których można się wybrac z wózkiem: droga do Morsiego Oka (Dolina Rybiego Potoku) jest cała wyasfaltowana; Dolina Chochołowska - droga asfaltowa na odcinku pierwszych 4km, następn4 km droga gruntowa ale mocno ubita; Dol. Kościeliska - tu nie ma asfaltu ale wózkiem na dużych kołach można przejechać. W Chochołowskiej i Kościeliskiej jeżdżą dorożki konne więc nawierzchnia jest dość dobrze utwardzona.
 • Na spacery z małymi dziećmi polecamy wszystkie Dolinki Reglowe
!!! plecaki-nosidełka wypożyczyć można między innymi w sklepach Tatra Sport przy ul. Krupówki 14A i Krupówki 52a.
 • Przejażdżka na rowerze (z mamą lub tatą) Doliną Chochołowską - u wylotu doliny znajduje się wypożyczalnia. W ofercie są również rowery z krzesełkami dla dzieci.
 • Jeśli już będziecie w okolicy Dol. Chochołowskiej polecam małą restauracyjkę Leśniczówka u Zięby (mój syn uwielbiał oferowane przez nich naleśniki). Obiad można zjeść w ogródku, a po obiedzie przez małą furtkę zejść nad rzeczkę (zejście delikatnie ekstremalne) i porzucać kamienie do potoku, pospacerować wzdłuż rzeczki szukając kijanek, jaszczurek itp. Zwykle szliśmy kawałek w górę rzeczki, wspinaliśmy się na stromy brzeg i wracaliśmy po samochód lasem zbierając jagody i poziomki (czasem rydze).
 • Spacer na stadion COS przy rondzie Jana Pawła - miejsce bardzo spokojne, tu grają w piłkę, tam w tenisa, tu ktoś biegnie, a tam jeździ na rolkach. Przy okazji można zaszczepić w maluchu zamiłowanie do sportu:)
 • Tuż obok stadionu są skocznie narciarskie, na których również latem odbywają się treningi skoczków. Na Wielką Krokiew można wyjechać wyciągiem krzesełkowym - to spora atrakcja dla starszych i młodszych dzieci (dla rodziców pewnie też).
 • Jeśli ze stadionu podejdziecie ok. 1km drogą Przewodników Tatrzańskich w stronę Kuźnic, po lewej stronie zobaczycie niewielką tamę na potoku Bystra. Są tam też dwa małe mostki. Można przejść przez nie i do centrum wrócić przyjemną uliczką Bulwary Słowackiego prowadzącą nad potokiem.
 • Warto podejść (lub podjechać busem i wrócić pieszo) do samych Kuźnic. Jeśli nie będzie kolejki do kasy przejedźcie się koniecznie kolejką linową na Kasprowy Wierch (odradzam dla dzieci poniżej 1go roku życia - płaczą biedactwa w kolejce - może ze względu na różnicę ciśnień - a pozostali pasażerowie patrzą na rodziców, jak na oprawców). W Kuźnicach, na terenie zespołu dworsko-parkowego (siedziba TPN) czynna jest wystawa ponad 400 zwierząt (wypchane ssaki i ptaki), która spodoba się chyba każdemu dziecku.
!!! bilety na kolej na Kasprowy Wierch można zakupić on-line lub w biletomatach w centrum Zakopanego!
 • Wizyta na odkrytym kąpielisku na Polanie Szymoszkowej, w Aquaparku lub na basenach termalnych w Szaflarach, Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej czy Oravicach na Słowacji.
 • Plac zabaw w Parku Miejskim (dojście z Krupówek, na wysokości Oczka Wodnego) - huśtawki, zjeżdżalnie i szansa na nawiązanie znajomości z innymi dziećmi. Podczas wakacji w Domu Kultury Jutrzenka w Parku Miejskim czynna jest wystawa prac zakopiańskich dzieci - malarstwo na szkle, ceramika, rzeźba...
 • Równie Krupowe (Dolna i Górna) popularne miejsce spacerowe zakopiańskich rodziców z dziećmi w wózkach, na rowerkach, hulajnogach itp.
 • Małpi Gaj dla maluchów w Centrum Handlowym Szymonek ul.Chyców Potok 26 - to dobra opcja na deszczowe popołudnie.

letnie atrakcje polecane pod Tatrami dla rodzin z dziećmi powyżej 6 lat:

 • Z wyżej wymienionych atrakcji dla starszych dzieci polecamy wycieczkę do Kuźnic z przejażdżką kolejką (przy ładnej pogodzie można zaplanować piesze zejście z Kasprowego Wierchu), wycieczkę rowerową do Dol. Chochołowskiej, kąpielisko, Aquapark i baseny termalne.
 • Dzieci w wieku szkolnym warto zacząć zabierać na górskie wycieczki - najlepiej zacząć od naszych pięknych Dolinek Reglowych (Olczyska, Strążyska, Ku Dziurze, Za Bramką, Małej Łąki, Lejowa), następnie wybrać się do Doliny Kościeliskiej, Chochołowskiej, Morskiego Oka. Kolejny krok to Ścieżka nad Reglami - np. bardzo ładna wycieczka na Sarnią Skałę i wejście na Nosal. Potem, nadal pamiętając o zasadzie stopniowania trudności możemy wraz z dziećmi wybierać się na coraz dłuższe wycieczki.
 • Górska Odznaka Turystyczna - to dla dzieci świetna motywacja do górskich wycieczek. W większości zakopiańskich kiosków Ruchu i księgarniach za parę złotych można kupić książeczki, w których dzieci zbierają pieczątki (dostępne w kasach TPN, w których sprzedawane są bilety do parku i we wszystkich schroniskach). W książeczce GOT wpisujemy trasy wycieczek, którym odpowiadają różne wartości punktowe a po zebraniu określonej liczby punktów oddajemy je do weryfikacji i za symboliczną opłatą nasze dzieci otrzymują kolejne odznaki GOT.
 • Nocleg w schronisku górskim - może nie brzmi to zbyt atrakcyjnie dla osób, które nigdy nie złapały górskiego bakcyla ale zapewniam, że nocleg w schronisku, z dala od cywilizacji, będzie wspaniałą przygodą dla każdego dziecka powyżej 3-5 lat. Schroniska w Dolinach Chochołowskiej i Kościeliskiej dysponują pokojami 2 osobowymi, w Hotelu Górskim na Kalatówkach są nawet pokoje z łazienkami, natomiast schronisko w Roztoce położone jest na małej, leśnej polance, na której dzieciaki mogą swobodnie baraszkować zanim pójdą spać.
 • Autokarowe Wycieczki Jednodniowe od kilku lat cieszą się wielką popularnością wśród turystów odwiedzających Zakopane. Dla rodzin w dziećmi szczególnie polecamy wyjazdy do parków rozrywki (Inwałd, Zator) oraz do Tatralandii na Słowacji. Starsze dzieci może zainteresować wycieczka Dookoła Tatr (ze zwiedzaniem obronnego Zamku Orawskiego oraz imponującej Jaskini Demianowskiej), a te najstarsze 24 godzinna wyprawa do Wiednia lub Budapesztu.
 • Starszym dzieciom z pewnością spodoba się przejażdżka na pojazdach SEGWAY - dostępne są dwie opcje tej przyjemności - 10 minutowa zabawa na torze przeszkód lub godzinna wycieczka z przewodnikiem po Zakopanem. Nie jest to niestety tania przyjemność ale dobra zabawa jest gwarantowana.
 • W Zakopanem, a dokładnie w Kościelisku, u wylotu Doliny Kościeliskiej, działa stajnia Konsul, która specjalizuje się w zajęciach jeździeckich dla dzieci w każdym wieku. Maluchy mogą dosiąść kucyka, na którym trenuje córeczka właścicieli stajni, starsze dzieci mogą spróbować swoich sił na większych (bardzo przyjaznych) koniach a zaawansowani jeźdźcy w każdym wieku powinni wybrać się w teren, na spacer konny z pięknym widokiem na Tatry.

kontakt