Ciekawostki na temat Zakopanego i Podhala

Czy wiecie, że… w kościele oo Bernardynów, przy ulicy Karłowicza w Zakopanem (okolica Nosala) w okresie świąteczno-noworocznym można oglądać piękną, ruchomą szopkę Bożonarodzeniową. Domków, kościółków, figurek ludzi i zwierząt jest tak dużo, że aż trudno je wszystkie policzyć…

Czy wiecie, że… od zeszłego roku w naszym kraju obowiązuje ustawa, której Art. 29 mówi, że: osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.

Czy wiecie, że… na szczyt Kasprowego Wierchu można wyjechać kolejką linową, która została zbudowana w 227 dni(!) i oddana do użytku 15go marca 1936 roku. Podczas wakacji do kasy w Kuźnicach ustawiają się bardzo długie kolejki, dlatego też radzimy zaplanować wyjazd na godziny wieczorne (między 17stą a 20stą) lub wziąć udział w wycieczce kolejką na Kasprowy Wierch.

Czy wiecie, że… w Centrum Edukacji TPN przy ul. Chałubińskiego 42 od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00 – 16.00 czynna jest wystawa Rok w Tatrach przygotowana z myślą o dzieciach. Zobaczycie tam kozice, świstaki, niedźwiedzie, rysie oraz wiele innych zwierząt mieszkających w Tatrach. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Czy wiecie, że… dawniej górale nazywali salamandry jaszczurami. Dużo salamander zamieszkiwało okolice Jaszczurówki (stąd nazwa tej dzielnicy). Właśnie tam, u wylotu Doliny Olczyskiej, Tatrzański Park Narodowy stworzył Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów, gdzie można latem codziennie obserwować salamandry, traszki, żaby, jaszczurki.

Czy wiecie, że… konie wożące turystów do Morskiego Oka bardzo ciężko pracują. Para koni musi wyciągnąć ponad 8 km pod górę (z Palenicy Białczańskiej do Włosienicy) wóz, na którym siedzi 14 osób. Taki wóz waży czasem ponad tonę! Postarajcie się wyjśc do Morskiego Oka na własnych nogach, a jeśli bardzo się zmęczą, wrócicie sobie wygodnie wozem konnym.

 Czy wiecie, że… owczarek podhalański jest jedną z pięciu polskich ras psów, należy do grupy psów pasterskich. Owczarki podhalańskie wykorzystywane są do ochrony stad owiec przed drapieżnikami, szczególnie wilkami. Doskonale sprawdzają się również jako psy stróżujące i do towarzystwa. Sprawdzają się również w ratownictwie, dogoterapii i jako przewodnicy niewidomych. Są bardzo posłuszne i opiekuńcze. I bardzo ładne :). (źródło: klubpodhalna.pl)

 Czy wiecie, że… w Tatrach (po stronie polskiej i słowackiej) żyje 967 kozic. Taki jest wynik tegorocznego liczenia kozic, które odbyło się w lipcu. Kozica jes symbolem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kozice żyją w stadach (kierdelach) liczących od 5 do 15 osobników. Na czele kierdela stoi najsilniejsza samica. U samic i samców przez całe życie występują rogi zwane hakami, na podstawie których można określić wiek zwierzęcia. Kozice są objęte ochroną.

 Czy wiecie, że… w Tatrach występują tylko 4 gatunki gadów? Tatrzańskie gady to jaszczurki: zwinka i żyworodna oraz węże: żmija zygzakowata i zaskroniec zwyczajny. Tylko żmija zygzakowata jest jadowita ale pamiętajcie, że unika konfliktu z człowiekiem, ucieka przed nami i z pewnością nie czai się w trawie, żeby znienacka zaatakować. Dlatego też nigdy nie należy jej robić krzywdy! Wszystkie tatrzańskie gady są pod ochroną. (źródło tpn.pl)